Doğadan Tarihe Yolculuk - Ordu
Bünyamin Kara, Özel Avrasya Medi Tech Hastanesi sponsorluğunda Ordu ilinin neredeyse tamamını dolaştı. Dört yıl süren bu araştırma ve belgeleme sonucunda kentin kültür envanteri denilebilecek bir çalışmayı tamamladı. Tasarımını Paprika İnteractive’in yaptığı “Doğadan Tarihe Yolculuk Ordu” isimli eser Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür yayınları arasında çıktı. Görsel ağırlıklı ve keyifle okunan kitaba Ordu’lu fotoğrafçılar da katkı sağlamışlar. Kitap; Camiler, Türbeler, Doğa, Göller, Yaylalar, Kaleler, Kayaya Mezarları, Kiliseler, Koleksiyonlar, Müzeler, Konaklar, Geleneksel Mimari ve Kültür ile Köprüler ve Şelaleler gibi alt başlıklardan oluşuyor. Ayrıca yine Ordu ili için çekimleri ve kurgusu kendisine ait olan "Ordu İçin Çal" müzikli tanıtım filmi tamamlanarak yayınlandı.

Bilgi’nin İmgesi
Sanatçının ilk metal iş eserlerinin derlendiği sergi kataloğu.

Ordu Doğa ve Kültür Haritası 3. Baskı
Bünyamin Kara’nın Avrasya Medi Tech Hastanesi sponsorluğunda Ordu’nun tamamını tarayarak oluşturduğu haritanın güncellenmiş ve genişletilmiş 3. baskısı yayınlandı.

Radika ve Mona Lisa
Toplumu oluşturan insanlar, somut olan bireyle, soyut olan evrensel insanın ortasında yarı soyut bir varlık olarak dururlar. Kendi kendinle yüzleşmen sonucunda vicdanınla buluşursun. Evrensel insanla yüzleşmen ise seni ideallerine ve somuttan soyuta yönlendirir. İdeallerini gerçekleştirebilmen için güce, bilgiye ama en ziyade de özgürlüğe ihtiyacın olur. Toplum ise sana sonu gelmez ödevler yükler. Sanat burada, ideallerini toplumsal insan üzerinden gerçekleştirebilmen için sana bir kapı aralar. Eğer ideallerinin peşine düşersen toplum ve toplumsal olan her şeyle yüzleşmek, her türlü ikiyüzlülükle savaşmak ve kendini ideallerine adamak durumunda kalırsın. İşte estetik dil, toplumla ideallerin arasında sana aralanan bu kapının anahtarı ile eş değer bir rol oynar. Elindeki anahtarın kilidi açması, anahtarın o kilide ait olup olmadığıyla bağlantılıdır.